Урожай

Десь угорі тонко видзвонює жайворонок. Мелодійні, ледве вловимі звуки тануть у гарячому мареві й народжуються знов. Вони бентежать душу, кличуть її за собою. Мені здається, що я зараз злечу над землею і, підхоплений тією чарівною піснею жайворонка, полину в безмежному просторі, легкий як пір ‘їна.

Але ось народився вітерець. Колихнулося золоте марево хлібів, і жайворонка не стало чути. Його пісня потонула в дивовижному живому гомоні. І вже інше привертає мою увагу.

Хліб! Скільки сягає око, хвилями перекочується, гойдається важке колосся. У його гомоні я вже вчуваю веселий дзвін першої коси, гучну пісню комбайна, жваву розмову молотарки. Колосся має бронзовий колір. Такого кольору буває обличчя в сильної, здорової людини. Я простягаю руки, беру в жменю кілька колосків і почуваю, як тіло моє наливається земною силою.

З трави на мене дивляться синіми очима волошки. Вони похитують своїми голівками, ніби манять до себе.

І я таки нахиляюсь над ними, без жалю зриваю одну квітку. Вона гарна, навіть дуже гарна, але якась нежива. Рука моя холоне від її дотику.

(Д. Ткач, 200 слів)

Завдання

  1. Уважно прочитай, поясни орфограми і пунктограми, повтори правила їх правопису.
  2. Напиши словниковий диктант. Визнач орфограми, назви правила щодо їх написання. Вождь гунів Аттіла, мислителі Еллади, «Одіссея» Гомера, подорож до Мекки, трактат Томазо Кампанелли, мореплавець Америго Веспуччі, мандрівник Фернандо Магеллан, картина Рафаеля Санті «Сікстинська мадонна», малюнок Пабло Пікассо «Голуб миру», опери Джузеппе Верді «Ріголетто» та «Мадам Баттерфляй», аріозо у виконанні Лучано Паваротті, оперета Жака Оффенбаха, парфуми Ніни Річчі.

Диктанти.dp.ua

Share
Published by
Диктанти.dp.ua
Tags: Хліб

Recent Posts

Диктант №547

Джуринський водоспад Джуринський водоспад – одне з неповторно красивих місць України. Це найбільший рівнинний водоспад Європи, який має шістнадцять метрів…

4 місяці ago

Диктант №546

Україна на межі тисячоліть За легендою, апостол Андрій Первозваний на одному з пагорбів, де нині стоїть Андріївська церква, напророчив: «На…

4 місяці ago

Диктант №545

Марко Вовчок Маючи намір вивчити українську мову, російський класик Іван Тургенєв звернувся до Тараса Шевченка, щоб той порекомендував, прозу якого…

5 місяців ago

Диктант №544

Українському радіо — 90 років! Історія Українського радіо — це дивовижна епоха: сотні журналістів-корифеїв, тисячі радіопрограм, мільйони листів і телеграм…

5 місяців ago

Диктант №543

Піонер на ниві електроніки Утілення ідеї дальнобачення — спільне колективне дітище багатьох учених і радіоентузіастів різних країн. Та вперше у…

5 місяців ago

Диктант №542

Юрій Кульчицький Мало хто в Україні знає про Юрія Кульчицького, хоча цей українець відкрив Європі запашний східний напій – каву.…

5 місяців ago