Диктант №321

Жар оселі

Якось одного досвітку мама прокинулись, одслонили заслінку, розіклали навхрест полінця, а коли розгорнули попІл – од жару тІльки теплий слід лишився.

Іти до сусідів не випадало,- жінці, котра не вберегла вогню, згідно з народною традицією, не годилося позичати жар. Як не мулялися мати, але усе ж довелося звертатися за допомогою до малолпнього господаря, тобто до мене: «Синочку, встань, горопашечко, та збігай до сусідки за жаром – наш вичах уночі…»

Зодягнувшись та прихопивши надщербленого гладущика, пішов, толочачи густу росу, до сусідки. Тихцем зайшов до хати, приткнувся біля порога й мовчу. Перекрутивши горщики в палахкучій печі, сусідка озирнулася. «Що трапилося?» – сполохалася вона. « Нічого такого, –пробубонів у ніс. – Просто жар у нас вичах. Позичте свого…»

Тітка ураз повеселішала, підійшла до мене, погладила голівку: «Спати хочеш, іще не розчунявся…» – і, взявши з моїх рук черепка, нагорнула свіжого, аж зехтливого жару, притрусила зверху сизуватим попелом, обкрутила денце ганчіркою, щоб не пекло в руки, й вивела на дорогу.

Вогонь, за яким ходили у позички, був не просто господарською потребою; у ньому звичаї закладений значно глибший символ – не тільки родинне, але й загальнолюдське, себто сусідське вогнище; його тепло, його незгасливий освіт жив серед людей, об’єднував і здружував.

(В. Скуратівський, 200 слів)

ГЛАДУ́ЩИК, а, чол.діал. Широкогорлий глек для молока. [Олеся:] Я у піст сметану збирала б з гладущиків та крадькома ложку облизувала (Марко Кропивницький, II, 1958, 295)— Сметани чверть гладущика баба збирає, а кисляк такий, хоч ножем ріж (Михайло Стельмах, Хліб.., 1959, 122).

Завдання

  1. Уважно прочитай, поясни орфограми і пунктограми, повтори правила їх правопису.
  2. Напиши словниковий диктант. Визнач орфограми, назви правила щодо їх написання. Дзвонити, верболіз, витерти, втирати, кігті, молотьба, широкий, вечеря, гайок, сьогодні, роздоріжжя, весілля, несказаний, навмання, прем’єра, фізика, Аргентина, Британія, більярд, кар’єр, ранній, осінній, блиснути, стаття, кістлявий, чесний, кількісний.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *