Пам’ять родоводу

Вивішений на стіні портрет дідуся чи бабусі – це не просто данина традиції, а й пам’ять про тих, хто творив історію, з кого треба брати приклад, який би успадкували наші діти. Там, де зникають пошанівні форми, переростаючи в лайливе старомодництво, у штучно приклеєні  ярлики міщанства, обов’язково зросте чортополохом панібратське ставлення до батьків, до старших, до святих істин.

Старше покоління до цих свідчень було вельми ощадливим і бережливим. Рідко знайдеш у селі літню жінку, котра б не приберігала в скрині предмети традиційного одягу своєї мами чи бабусі. У цих домашніх архівах неодмінно знайдете родовідні метрики, яким, як кажуть, нема ціни.

Але чи ми, молодші, уміємо приберегти хоч би звичайнісінькі листи від батька-матері? Неповага до листів певною мірою характеризує загальну культуру людини. Не вічні ж наші батьки; прийде час, коли пам’ять про них залишиться лише у речових спогадах – листах, фотографіях, інших пам’ятках. Уявімо собі, якби не дійшло до нашого часу листування Лесі Українки, Шевченка, Франка. Наскільки збідніла б наша уява, наші знання про цих та інших людей!

Пам’ять родоводу … Вона обіймає всю сферу нашої духовності, звичаї й обряди, пісні й історичні перекази, мову, культуру народу. Тільки у загальному контексті – від родоводу до народу – це поняття набуває свого первісного значення, стає духовним орієнтиром минулих і грядущих поколінь.

(В. Скуратівський, 200 слів)

Завдання

  1. Уважно прочитай, поясни орфограми і пунктограми, повтори правила їх правопису.
  2. Напиши словниковий диктант. Визнач орфограми, назви правила щодо їх написання. Косьба, сповідь, беззаперечний, буденний, старанно, рибка, піднісся, почуття, комп’ютер, снігопад, Люблін, Києва, захоплений, слобідка, проїзний, зверхньому, якось-то, віддзеркалювати, пиріг, врятований, кав ‘ярня, бюджет, ліворуч, хліб-сіль, з-під, спитати, будь, мабуть, слизький, по-українськи.

Диктанти.dp.ua

Share
Published by
Диктанти.dp.ua
Tags: Бабуся

Recent Posts

Диктант №536

Буцький каньйон Якщо ви мрієте побачити каньйон, то не обов’язково їхати за кордон, адже Україна дуже багата на природні дива.…

2 дні ago

Диктант №535

Середньовічна перлина Кам’янець-Подільський — місто, що зберегло дух середньовіччя. Його унікальність полягає в гармонійному поєднанні ландшафту й містобудівної структури старовинного…

3 дні ago

Диктант №534

Асканія-Нова У біосферному заповіднику «Асканія-Нова», що на Херсонщи­ні, навесні розпочинається туристичний сезон. Тисячі туристів їдуть сюди, щоб на власні очі…

1 тиждень ago

Диктант №533

Сковородинівка Чому село, яке колись іменували Пан-Іванівкою, тепер називається Сковородинівкою, ви, напевно, уже здогадалися. Так, у цьому селі якийсь час…

2 тижні ago

Диктант №532

Тернопільський став Візитною карткою Тернополя є величезне рукотворне озеро в самому центрі міста. Це мальовниче місце оточене парками з усіх…

1 місяць ago

Диктант №531

Яблуневе диво Сумщини У місті Кролевці, що на Сумщині, росте яблуня-колонія. Чому так називають це дерево? Чому саме до нього…

1 місяць ago