Слово і народ

Нещасна, неправдива людина, що добровільно й легко зрікається рідної мови; щаслива, праведна людина, що в радості й горі будує слово своєї землі. Щасливий і непереможний народ, що породжує своїх захисників і оборонців.

Слово — не значок, не символ — це вогонь, а перефразовуючи вже відоме: сорочка духу народу. Вона, досконало-вишукана й коштовнопрекрасна, невтомно шита з покоління в покоління і турботливо передавана з роду в рід для найвищого, повного довершення, що йому не буде кінця. Вона вся з гомону полів, лісів і морів отчої землі, мережана сходом і заходом сонця, гаптована сяйвом місяця зірок і переткана калиною, барвінком і вишневим цвітом. Кожна її ниточка вимочена в Дунаї, у криницях і струмках людської звитяги. Вона з блиску козацької шаблі і невольницького човна. Вона, як напнуті паруси волі, зіткана з останнього поклику воїнів і борців за волю, честь і незалежність. Вона з першого радісного щебету немовлят і тяжких похоронних плачів, так часто палена спекою, бита градом і дощем, але завжди повна осіннього достигання. Вона з колискової молодої матері над первістком, уся вона з шелесту дерева життя, з тучі й грому, як з води і роси,— така українська мова.

Горіли хроніки, храми і святі книги, а слово вийшло нетлінним з вогню, як заповіт.

(Б. Харчук, 197 слів)

Завдання

  1. Уважно прочитай, поясни орфограми і пунктограми, повтори правила їх правопису.
  2. Напиши словниковий диктант. Визнач орфограми, назви правила щодо їх написання. Негода, необхідність, ненависть, негайний, неволити, невтолений, нешвидкий, недоля, недобачити, недоїдок, недоказаний, недоладно, незагартований, непрочитаний, не чіпати, не спитавши, не три, не п’ятий, не тебе, не завтра, ніхто, ніякий, ніде, нікуди, ніяк, нісенітниця, ніяковість, нікчемний, нічліг, нікчема, нівечити, нівроко, нібито, нінащо, анітрохи, нізвідки, нінащо, аніскільки, анічогісінько, неабихто, неборак, невгасний, небезпека, недруг, нечупара, нездара, незадовільно, немовля, незважаючи, невважаючи.
Диктанти.dp.ua

Share
Published by
Диктанти.dp.ua

Recent Posts

Диктант №542

Юрій Кульчицький Мало хто в Україні знає про Юрія Кульчицького, хоча цей українець відкрив Європі запашний східний напій – каву.…

4 дні ago

Диктант №541

Історія пісні «Червона рута» За переказами, що досі існують у Карпатах, рута — жовта квітка, яка в ніч на Івана…

6 днів ago

Диктант №540

Радіодиктанту національної єдності — 15 років Коли й де виник диктант як спосіб перевірки грамотності, навряд чи скажені напевне, але…

1 тиждень ago

Диктант №539

Молодий Франко Змалку Іван був допитливим хлопчиком, мав добру пам'ять. За два роки початкової школи він навчився читати й писати…

2 тижні ago

Диктант №538

Хотинська фортеця Це місце було настільки бажаним, що претендентів на володіння Хотинською фортецею ніколи не бракувало. Той, хто володів містом,…

2 тижні ago

Диктант №537

Старий Чернігів Відвідавши три десятки країн, я зовсім мало знав про Україну, тож почав більше досліджувати рідні терени. Чому б…

2 тижні ago