Український рушник

Важливі події, народні свята й обряди немислимі без вишитих рушників, які, крім декоративного, мали образно-символічне значення. Мабуть, у всьому декоративному мистецтві немає іншого такого предмета, який би концентрував у собі стільки символічного змісту. Вишитий рушник — це один з елементів матеріальної та духовної культури, явище, характерне не тільки для українського народу, а й для білорусів, литовців, молдован. Весільні рушники — неодмінний атрибут російського обряду, особливо в північних районах.

Селянина рушник супроводив протягом усього життя — і в радості, і в горі. Він символізував гостинність, на ньому підносили дорогим гостям хліб-сіль. Будуючи хату, рушниками підіймали сволока, потім їх дарували майстрам. На рушники приймали новонароджених, з ними проводжали людину в останню путь. Особливо важливу роль відігравали рушники у весільному ритуалі. Рушники дарували старостам, перев’язували через плече, якщо на заручинах доходили згоди. На заручинах рушником зв’язували руки молодим — це було символом щасливого спільного життя. Рушники використовували під час проводів на службу як знак побажання щасливої дороги і найшвидшого повернення. Вишиваний рушник — найдорожчий подарунок матері в дорогу синові, це пам’ятка про дім, побажання щастя в новому житті. Вишивання — один з найдавніших видів декоративно-прикладного мистецтва слов’ян. У своїх роботах народні майстри відбили вічний потяг людини до краси, зв’язок з природою. Про це свідчать хоча б назви деяких швів: солов’їні очка, зерновий вивід, курячий брід, баранячі роги.

(Т. В. Кара-Васильєва, 208 слів)

Завдання

  1. Напиши словниковий диктант. Визнач орфограми, назви правила щодо їх написання. Удень, назустріч, по-осінньому, пробігаючі машини, пробігаючи, непомітний, нехтувати, український, об’єднати, мавпячий, нозі, зіронька, голландець, імміграція, десерт, бульйон, дельфін, чемпіон, циклон, Ньютон, агентство, солдатський, шістсот, піччю, навмання, козацтво, острозький, вишивання, зв’язок, схитрити, злупити, косьба, молотьба.
  2. Напиши диктант. Перевір його, користуючись даним текстом. Постав оцінку з урахуванням орфографічних та пунктуаційних помилок.

Диктанти.dp.ua

Share
Published by
Диктанти.dp.ua

Recent Posts

Диктант №536

Буцький каньйон Якщо ви мрієте побачити каньйон, то не обов’язково їхати за кордон, адже Україна дуже багата на природні дива.…

2 дні ago

Диктант №535

Середньовічна перлина Кам’янець-Подільський — місто, що зберегло дух середньовіччя. Його унікальність полягає в гармонійному поєднанні ландшафту й містобудівної структури старовинного…

3 дні ago

Диктант №534

Асканія-Нова У біосферному заповіднику «Асканія-Нова», що на Херсонщи­ні, навесні розпочинається туристичний сезон. Тисячі туристів їдуть сюди, щоб на власні очі…

1 тиждень ago

Диктант №533

Сковородинівка Чому село, яке колись іменували Пан-Іванівкою, тепер називається Сковородинівкою, ви, напевно, уже здогадалися. Так, у цьому селі якийсь час…

2 тижні ago

Диктант №532

Тернопільський став Візитною карткою Тернополя є величезне рукотворне озеро в самому центрі міста. Це мальовниче місце оточене парками з усіх…

1 місяць ago

Диктант №531

Яблуневе диво Сумщини У місті Кролевці, що на Сумщині, росте яблуня-колонія. Чому так називають це дерево? Чому саме до нього…

1 місяць ago