Оселя

Далеко за межами України відоме народне глиняне житло українських селян.

У багатьох селах будували хати-мазанки. По периметру будівлі в землю спочатку закопували стовпи — «сохи». Між ними набивалися вертикально кілки, які перепліталися лозою або перевеслами соломи (інколи очеретом). Коли каркас був готовий, кликали родичів, сусідів для першої мазки «під кулаки» — глину, перемішану з соломою, забивали кулаками в пліт. Через тиждень — друга мазка. Вона називалася «під пальці» — глину з половою вдавлювали і розрівнювали пальцями. Для третьої — «гладкої» — мазки в глину додавали полову. Була ще і четверта мазка — «віхтювання»: ганчіркою-віхтем розмивали стіни, наносячи на них тонким шаром якісну глину певного сорту. Для утеплення хат внизу робили низькі і високі (іноді аж під вікна) виступи — призьби, їх виплітали з лози і набивали глиною.

Нарешті наступала черга даху. це основний елемент житла. На Україні частіше робили чотирисхилі дахи. Для покриття використовували житню солому і очерет. Часто дахи робили з виносом. Хати білили ззовні й усередині. Вікна і двері часто обводили червоною глиною, призьбу також фарбували у червоний колір. Ні звір, ні лиха людина, ні хвороба вже не могли поникнути в житло через ці вогняні кільця.

(За В. Супруненком, 171 слово)

Завдання

  1. Напиши словниковий диктант. Визнач орфограми, назви правилащодо їх написання. Поема…балада, дівчина…красуня, Сапун…гора, заєць…русак, рак…пустельник, сестри…жалібниці, художник…пейзажист, тваринка…ласка,хлопець…стрибунець, Іванко…баяніст, польовий…хвощ, грузинка…дівчина, гриби…дощовики, жар…птиця.
  2. Напиши диктант. Перевір його, користуючись даним текстом. Постав оцінку з урахуванням орфографічних та пунктуаційних помилок.
Диктанти.dp.ua

Share
Published by
Диктанти.dp.ua

Recent Posts

Диктант №536

Буцький каньйон Якщо ви мрієте побачити каньйон, то не обов’язково їхати за кордон, адже Україна дуже багата на природні дива.…

2 дні ago

Диктант №535

Середньовічна перлина Кам’янець-Подільський — місто, що зберегло дух середньовіччя. Його унікальність полягає в гармонійному поєднанні ландшафту й містобудівної структури старовинного…

3 дні ago

Диктант №534

Асканія-Нова У біосферному заповіднику «Асканія-Нова», що на Херсонщи­ні, навесні розпочинається туристичний сезон. Тисячі туристів їдуть сюди, щоб на власні очі…

1 тиждень ago

Диктант №533

Сковородинівка Чому село, яке колись іменували Пан-Іванівкою, тепер називається Сковородинівкою, ви, напевно, уже здогадалися. Так, у цьому селі якийсь час…

2 тижні ago

Диктант №532

Тернопільський став Візитною карткою Тернополя є величезне рукотворне озеро в самому центрі міста. Це мальовниче місце оточене парками з усіх…

1 місяць ago

Диктант №531

Яблуневе диво Сумщини У місті Кролевці, що на Сумщині, росте яблуня-колонія. Чому так називають це дерево? Чому саме до нього…

1 місяць ago