Диктант №395

Перед штормом

Гори підступають до самого моря, і його хвилі раз у раз зазирають у темні ущелини, в широкі гирла річок, струмків. Далеко, аж за горизонт, тягнеться вздовж берега пласка рівнина, утворена тисячолітніми виносами каламутних рік, на яких давні греки шукали колись золоте руно. Гори, суворі, холодні, здіймаються високо, у хмари, нависаючи над усім, що знаходиться внизу: над крутими горбами, піщаними косами, розкиданими де-не-де пасовиськами. На вузьких смужках землі пасуться коні, росте який-не-який хліб.Де-не-де гори підходять до самого моря, гострі, скелясті, мертві.

За ними — безмежний сніговий хребет, холодний, як безнадія. Холодом смерті віє від тих снігів; крижані вихори зароджуються у піднебессі, подають у тепле море; чорний дим хмар клубочиться між горами й водами, пожадливо тягнеться до сонця. Сонце, начебто злякавшись, утікає від нього далі й далі, і на морі починає діятися щось несамовите.

Десь над гірським обрієм зародився величезний змій, зітканий з примарливого жовтогарячого світла, круто вдарився в небо, полетів вище й вище. Згодом, здійнявшись круто, закрив своєю темною кулястою головешкою півнеба, впав звідти на море. Залишившись із ним віч-навіч, став хлебтати з моря світло, чорнота насувалась на море звідусіль.

(В. Шевчук, 181 слів)

Завдання

  1. Уважно прочитай, поясни орфограми і пунктограми, повтори правила їх правопису.
  2. Напиши словниковий диктант. Визнач орфограми, назви правила їх правопису. Влітку, взимку, навесні, напровесні, восени, вдень, вночі, безвісти, віднині, віддавна, вдвоє, вперше, внічию, вдосвіта, спідлоба, босоніж, натщесерце, абикуди, анітелень, щодня, чимало, без жалю, на жаль, до вподоби, таким чином, сама самотою, десь-інде, часто-густо, по-козацьки, по-українському, по-своєму, по-материнськи, рік у рік, плече в плече, пліч-о-пліч.
  3. Напиши диктант. Перевір його, користуючись даним текстом. Постав оцінку з урахуванням орфографічних та пунктуаційних помилок.
Клас:  / Автор:  / Тип:  / 

Рекомендуємо ознайомитися: