Світло в імлі

Глибока осінь зависла над невеликим містом Охтиркою. Січе дрібна мжичка, мрячно й холодно. Поза центральною вулицею, де світять чотири газові ліхтарі на все місто, скоро зайде ранній осінній вечір, лягає непроглядна тьма, яку не можуть здолати кволі вогники гасівок, що тьмяно поблискують крізь вікна старосвітських одноповерхових будиночків. У всьому місті є тільки три світляні точки. це парові млини Курила та Виноградова й ще велика мануфактурна крамниця Пономарьова, де світить електрика від малопотужного динаміка на тих млинах. Коло великої вітрини пономарьовської крамниці завжди людно. Людей, як метеликів вогонь, приваблює до себе єдина електрична лампочка, яка освітлює вітрину. Вони ще гаразд не знають, як зветься та новина, що її завіз сюди хтозна-звідки багатій,— одні непевно вимовляють чудне нове слово «лектричество», а більшість каже по-своєму — «штучний вогонь». І часом чути, як хтось, поблискуючи очима, в захваті шепоче сам до себе: «Диви, до чого додумалась людина».

Через рік Пономарьов утнув на подив усьому місту ще більше чудо: поставив серед вітрини іграшкового зайця з морквою в передніх лапах, і той заєць, тільки-но ввечері засвічувалась електрична лампочка, весь час підносив собі до рота моркву. Невже та чудодійна сила, що беззвучно засвічує через дріт електричну лампочку, рухає заячі лапи з морквою!

(Із газети, 197 слів)

Завдання

  1. Напиши словниковий диктант. Визнач орфограми, назви правила щодо їх написання. Сап’янці, рязанський, сплигнути, притихлий, притихлий, без’ядерний, височина, височінь, вуличка, смужечка, здоровенний, стриманий, Полісся, возз’єднання, шістнадцять, запорізький, півзошита, темно-русий, вічнозелений, воєнно-економічний, легко одягнений, Київський національний університет імені Т. Г. Шевченка, Сідней, рік у рік, сама самотою, по-моєму.
  2. Напиши диктант. Перевір його, користуючись даним текстом. Постав оцінку з урахуванням орфографічних та пунктуаційних помилок.

Диктанти.dp.ua

Share
Published by
Диктанти.dp.ua
Tags: Осінь

Recent Posts

Диктант №542

Юрій Кульчицький Мало хто в Україні знає про Юрія Кульчицького, хоча цей українець відкрив Європі запашний східний напій – каву.…

2 дні ago

Диктант №541

Історія пісні «Червона рута» За переказами, що досі існують у Карпатах, рута — жовта квітка, яка в ніч на Івана…

4 дні ago

Диктант №540

Радіодиктанту національної єдності — 15 років Коли й де виник диктант як спосіб перевірки грамотності, навряд чи скажені напевне, але…

1 тиждень ago

Диктант №539

Молодий Франко Змалку Іван був допитливим хлопчиком, мав добру пам'ять. За два роки початкової школи він навчився читати й писати…

1 тиждень ago

Диктант №538

Хотинська фортеця Це місце було настільки бажаним, що претендентів на володіння Хотинською фортецею ніколи не бракувало. Той, хто володів містом,…

1 тиждень ago

Диктант №537

Старий Чернігів Відвідавши три десятки країн, я зовсім мало знав про Україну, тож почав більше досліджувати рідні терени. Чому б…

1 тиждень ago