Місячна ніч

Вже прокидалось і заворушилося все живе після спочинку в тиху нічну добу. Здорова блискуча зоря підбилася вгору. А під нею все ширшала та більшала ясна пляма. Небо на сході помаленьку яснішало. На небі вже ясно визначались веселкові смуги: внизупонад чорними борамилежала ясна червона смужка, за нею жовтогарячий та жовтий колір переходив у зеленуватий, а далі в блакитний та фіолетовий. А поверх цієї квітчастої смуги ще чорніло небо, обсипане подекуди зірками. Але незабаром ця блискуча пляма обхопила половину обрію за Дніпром. І вода в Дніпрі залисніла. Од берега до самого човна простелилась веселкова намітка, неначе з неба на воду впала частка неба і вкрила її. Човен все линув по золотистій стежці вперед, уже підлитий збоку широкою фіолетовою смугою на дрібних брижах та хвильках. Уже почало світати. Десь від берега схопився легенький вітерець і ніби дмухнув подихом на Дніпро. Береги й верби ніби прокидались і дихнули на воду. По воді пішли брижі та дрібні хвильки, заколивались ледве примітно й захитались, неначе топлене фіолетове та золотисте скло. Позад човна ще чорніла вода, чорніло на півночі небо. Поперед човна ясніла місячна ніч у всій своїй красі, а збоку займався червневий ранок. І небо, і земля, і Дніпро здавались велетенською картиною, де на темному полі була намальована ясна пишна місячна ніч і,поруч з нею,ранній ранок із зорею та делікатними вранішніми сутінками на небі й на землі. Це були ті картини природи, котрим давні народи становили жертовники й палили фіміам.

(За Іваном Нечуєм-Левицьким) 239 слів

Словничок

  1. намітка — головний убір жінки
  2. залисніти — заблищати
  3. жертовник — місце, де клали жертву, яку, за релігійними уявленнями, приносили богам
  4. фіміам — ла́дан — висушений сік, смола, багатьох рослин роду Boswellia — Boswellia sacra, Boswellia carterii та ін., родини бурзерові, що зростають у східній Африці, у Ємені, у Сомалі.
Диктанти.dp.ua

Share
Published by
Диктанти.dp.ua
Tags: Дніпро

Recent Posts

Диктант №547

Джуринський водоспад Джуринський водоспад – одне з неповторно красивих місць України. Це найбільший рівнинний водоспад Європи, який має шістнадцять метрів…

5 місяців ago

Диктант №546

Україна на межі тисячоліть За легендою, апостол Андрій Первозваний на одному з пагорбів, де нині стоїть Андріївська церква, напророчив: «На…

5 місяців ago

Диктант №545

Марко Вовчок Маючи намір вивчити українську мову, російський класик Іван Тургенєв звернувся до Тараса Шевченка, щоб той порекомендував, прозу якого…

5 місяців ago

Диктант №544

Українському радіо — 90 років! Історія Українського радіо — це дивовижна епоха: сотні журналістів-корифеїв, тисячі радіопрограм, мільйони листів і телеграм…

5 місяців ago

Диктант №543

Піонер на ниві електроніки Утілення ідеї дальнобачення — спільне колективне дітище багатьох учених і радіоентузіастів різних країн. Та вперше у…

5 місяців ago

Диктант №542

Юрій Кульчицький Мало хто в Україні знає про Юрія Кульчицького, хоча цей українець відкрив Європі запашний східний напій – каву.…

5 місяців ago