Перший електричний трамвай

Саме Федорові Піроцькому, фізикові з Полтавщини, уперше спало на думку по дротах підвести електрику до рейок, на яких стояв трамвай, щоб звідти вона надходила до двигуна.

Це був 1880 рік. Для демонстрації винаходу Піроцький вибрав найважчий двох’ярусний вагон кінної залізниці на сорок пасажирів — і новинка спрацювала. Швидкість становила дванадцять кілометрів на годину. Городяни не повірили своїм очам, газети рясніли сенсаційними заголовками про чудо-транспорт. Здавалося б, нічого не могло стати на заваді технічному про-

гресу. Але ж ні, власники кінних трамваїв вирішили будь-як завадити новоспеченому конкурентові: надто багато грошей було вкладено в коней. Електричний трамвай тішив городян менше місяця.

Проте винаходом зацікавилися німецькі брати Сіменс — і вже за рік німецька фірма відкрила першу у світі електричну трамвайну лінію за проектом нашого винахідника. Наступні п’ять років Західна Європа всі трамвайні лінії будувала за принципом Піроцького.

До української столиці черга дійшла аж через одинадцять років, і це при тому, що для Києва електричний трамвай був украй необхідний. Дніпрові схили настільки круті, що з ними не могли впоратися парові трамваї, а про кінні годі й казати.

3 проекту «Гордість України», канал 24 (171 слово)

Федір Аполлонович Піроцький (нар. 17 лютого (1 березня) 1845, Лохвиця, Полтавська губернія, Російська імперія — пом. 28 лютого (12 березня) 1898, Олешки, Херсонська губернія, Російська імперія) — український інженер, винахідник першого у світі трамваю на електричній тязі.

Появі першого електричного трамваю світ завдячує українцеві Федору Піроцькому. Саме фізику з Полтавщини вперше спало на думку підвести електрику по дротах до рейок, на яких стояв трамвай, щоб звідти вона переходила до мотора. На сум, постать Піроцького так і залишається забутою та невизнаною в історії, тому ця робота мала на меті трохи відкрити завісу таємничості та пролити світло на окремі події на шляху до виникнення електричного трамваю, а також нагадати загалу, хто є справжнім винахідником цього виду транспорту.

Диктанти.dp.ua

Share
Published by
Диктанти.dp.ua

Recent Posts

Диктант №547

Джуринський водоспад Джуринський водоспад – одне з неповторно красивих місць України. Це найбільший рівнинний водоспад Європи, який має шістнадцять метрів…

5 місяців ago

Диктант №546

Україна на межі тисячоліть За легендою, апостол Андрій Первозваний на одному з пагорбів, де нині стоїть Андріївська церква, напророчив: «На…

5 місяців ago

Диктант №545

Марко Вовчок Маючи намір вивчити українську мову, російський класик Іван Тургенєв звернувся до Тараса Шевченка, щоб той порекомендував, прозу якого…

5 місяців ago

Диктант №544

Українському радіо — 90 років! Історія Українського радіо — це дивовижна епоха: сотні журналістів-корифеїв, тисячі радіопрограм, мільйони листів і телеграм…

5 місяців ago

Диктант №543

Піонер на ниві електроніки Утілення ідеї дальнобачення — спільне колективне дітище багатьох учених і радіоентузіастів різних країн. Та вперше у…

6 місяців ago

Диктант №542

Юрій Кульчицький Мало хто в Україні знає про Юрія Кульчицького, хоча цей українець відкрив Європі запашний східний напій – каву.…

6 місяців ago