Запорізький дуб

Славетному Запорізькому дубу понад сімсот років, хоча науковці стверджують, що йому цілком може бути на одне-два століття більше.

Усі, хто хоч коли-небудь бував біля цього дуба, передусім відзначають його параметри: стовбур можуть охопити шість дорослих осіб, а висота дерева сягає тридцяти шести метрів. У 1990 році дуб майже повністю засох, життєздатною залишилася тільки одна гілка. Фахівці нарікають на надто високий рівень ґрунтових вод і блискавку, яка влучила в дерево. Тому науковці встановили металеві щогли, що підтримують сухі гілки; зміцнили ґрунт, який почав просідати; деревину дуба систематично обробляють консервантами.

Існує чимало легенд, пов’язаних із Запорізьким дубом. Кажуть, що сам Богдан Хмельницький відпочивав у його тіні, а кошовий отаман Запорізької Січі Іван Сірко з козаками під цим дубом написали листа турецькому султанові. Ходить також легенда, ніби Тарас Шевченко читав свою поему «Катерина» під Запорізьким дубом.

Під час Другої світової війни Адольф Гітлер хотів розпиляти славетне дерево й вивезти до Німеччини як трофей і символ перемоги, проте дуб, як і наш народ, вистояв.

А. Штапенко  (160 слів)

Перша згадка дерева Запорóзький дуб (Запорíзький дуб) зустрічається в книзі Якова Новицького «З берегів Дніпра» (1905), де повідомляється про те, що дуб знаходився на подвір’ї менонітів Арона Гарднера в сприятливих умовах для проростання. Початок систематичного і кваліфікованого догляду за дубом поклало Хортицьке природоохоронне товариство, засноване у Верхній Хортиці в 1910 році за ініціативою П. Бузука

Вік дуба оцінюється з похибкою до століть. Найчастіше наводиться приблизний вік в 700 років ; називаються оцінки від 500 до 900 років Висота дуба досягала 36 метрів, обхват стовбура 6,32 метра; вага оцінюється в 60 тонн; діаметр крони 43 метри. Раніше крона дерева досягала розмірів до 64 метрів в діаметрі.

Довгий час доглядачем дуба був Никифор (Ничипір) Дейкун, який все життя прожив під дубом, охороняючи і оберігаючи його . У 1970-х роках діяв музейний комплекс «Запорізький дуб» і виставковий салон (філія заповідника «Хортиця»), де влаштовувалися експозиції, присвячені знаменним датам в історії країни, краю і міста. Жолуді дуба використовувалися для посадки лісосмуг.

Диктанти.dp.ua

Share
Published by
Диктанти.dp.ua
Tags: Дуб

Recent Posts

Диктант №547

Джуринський водоспад Джуринський водоспад – одне з неповторно красивих місць України. Це найбільший рівнинний водоспад Європи, який має шістнадцять метрів…

4 місяці ago

Диктант №546

Україна на межі тисячоліть За легендою, апостол Андрій Первозваний на одному з пагорбів, де нині стоїть Андріївська церква, напророчив: «На…

4 місяці ago

Диктант №545

Марко Вовчок Маючи намір вивчити українську мову, російський класик Іван Тургенєв звернувся до Тараса Шевченка, щоб той порекомендував, прозу якого…

5 місяців ago

Диктант №544

Українському радіо — 90 років! Історія Українського радіо — це дивовижна епоха: сотні журналістів-корифеїв, тисячі радіопрограм, мільйони листів і телеграм…

5 місяців ago

Диктант №543

Піонер на ниві електроніки Утілення ідеї дальнобачення — спільне колективне дітище багатьох учених і радіоентузіастів різних країн. Та вперше у…

5 місяців ago

Диктант №542

Юрій Кульчицький Мало хто в Україні знає про Юрія Кульчицького, хоча цей українець відкрив Європі запашний східний напій – каву.…

5 місяців ago