Дніпро
Одне слово — і спадає з тебе полуда зневіри та втоми, одне слово — і зцілюєшся від кривдних ран, очищуєшся від накипу злоби й, ослаблений, повертаєш собі життєдайні сили й жадобу творення.
Якщо маєш у душі те слово… Не в образі водного шляху для воїв і купців, не у вигляді повені, що бурхотить із земних джерел незагнузданою силою, не в картині сизого безмежжя простору, сповненого світла, барв і гомону, а в символі нашої сутності, вічного буття народу, його багатства, сили і здоров’я.
Коли не згубив його, не спродав, не пропив, не зрікся — у кожну мить, висвітливши у своїй душі цей символ, воскресаєш, як тлінний Лазар із небуття, і стаєш видний світові, мов хрест на церковній бані — святий і чистий.
Дніпро…
Розділився, монолітний і дужий, досягаючи столиці України, на ріки, річки, потоки й рукави, ніби стомився довгою дорогою і спинитися хоче; обмиває зелені острови, спочиває у замшілих очеретом старицях, тихою гладдю засинає на лебединих озерах, аж поки не допаде до зелених круч Печерська — та й вирветься на степовий простір, і благословлять золотим блиском його нестримний біг до моря суворі шпилі лаврських соборів (За Р. Іваничуком, 182 слова).
Завдання 1
- Уважно прочитай, поясни орфограми і пунктограми, повтори правила їх правопису.
Завдання 2
- Напиши словниковий диктант. Визнач орфограми, назви правила щодо їх написання.
Легенди, Прип’ять, творчістю, пісенність, березі, творення, художнього, возз’єднання, безмежний, спалений, дискусія, незгода, позиція, будь-яка, наввипередки, санаторій «Бермінводи», Конституція, президент фірми «Лотос», недоговорити, акту, акта, допомагати, вишеньці, об’єднати, по-перше, інтерв’ю, стаття, Дніпра, Кривого Рогу, чеський.
Завдання 3
- Напиши диктант. Перевір його, користуючись даним текстом. Постав оцінку з урахуванням орфографічних та пунктуаційних помилок.