Диктант №332

Легенда

Був у матері єдиний син — добрий, ненаглядний. Душі в ньому мати не чула. Виріс син ставний, гарний. Одружився з дівчиною небаченої краси. Незлюбила та свекруху, зненавиділа її. Боялася мати показатися невістці на очі, сиділа в сінях. Каже вона чоловікові: «Коли хочеш, щоб я жила з тобою, убий матір, вийми з грудей серце і спали на вогні».

Не здригнулася душа сина: так зачарувала його врода дружини.

Пішов син з матір’ю в діброву, наламав сухого хмизу, розпалив вогнище. Убив матір, поклав серце на жар. Спалахнув сучок, тріснув, полетіла жаринка, ударила в обличчя синові, обпекла боляче. Стрепенулося серце материнське, прошепотіло: «Синочку мій рідний, тобі боляче? Зірви листок подорожника, приклади до обпеченого місця. А до листка подорожника приклади серце материнське… Потім у вогонь покладеш…»

Заридав син, схопив гаряче материнське серце, уклав його в розкраяні груди, облив пекучими сльозами. Зрозумів він, що ніхто й ніколи не любив його так гаряче й віддано, як рідна мати. І такою величезною й невичерпною була любов материнська, таким всесильним було бажання бачити сина радісним і безтурботним, що ожило серце, загоїлася рана. Підвелася мати і притисла кучеряву голову до грудей.

Осоружною стала йому дружина-красуня, не міг він повернутися до неї. Не вернулася додому й мати. Пішли вони удвох степами широкими та й стали двома могилами високими.

(Із журналу, 200 слів)

ОСОРУ́ЖНИЙ, а, е, розм. Остогидлий, немилий. Жінки, навпаки, судили Якова і разом своїх чоловіків: такі вони усі осоружні, каторжні! Їм аби знущатися над нашим братом, верховодити (Панас Мирний, IV, 1955, 61)Ніхто чоловікові так не дошкулить, як іноді сам собі дошкулиш осоружними думками (Осип Маковей, Вибр., 1954, 41);
//  Огидний, бридкийМаксим дивився у минуле, як у дзеркало.. Чи було то втішне, чи осоружне видовисько, він змовчував (Натан Рибак, Час, 1960, 689)Вони [бакенбарди] йому ніколи не подобались, а сьогодні, коли в грудях кипіла злість на сина, видалися просто осоружними (Спиридон Добровольський, Тече річка.., 1961, 56);
//  Проклятий, ненависнийЗ кожної хати брали одсипного і десятину. Невелика ще біда сі побори, коли б не осоружна шляхта збирала їх (Олекса Стороженко, I, 1957, 367)Жаль тільки, що згайнувалася, пройшла її молодість, загинув чоловік і змарнувалося життя на чужій осоружній роботі (Василь Козаченко, Вісімсот.., 1953, 85)Словник української мови: в 11 томах. — Том 5, 1974. — Стор. 781.

Завдання

  1. Уважно прочитай, поясни орфограми і пунктограми, повтори правила їх правопису.
  2. Напиши словниковий диктант. Визнач орфограми, назви правила щодо їх написання. Волошка, лебедя, блищати, доблесний, корисний, роздоріжжя, фізика, директор, тьохкають, солов’ї, нью-йоркський, криворізький, київський, галицький, Запоріжжя, мерехтіти, узгір’я, черевик, їздить, діжка, гриміти, допомагати, прізвище, пів’ящика, об’їхати, по-українськи, віч-на-віч, просьба, молотьба, В’ячеслав, Фінляндія, Шекспір, Італія.

Один коментар для “Диктант №332”

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *