Тобі це дивно чути?
— Тобі це дивно чути? — нахилився до Миколи Орляченко.— Ти, певне, сподівавсь і в мені найти іскринку героя? Гай-гай, її нема. Все менш таких, у кому вона є. Риба шукає, де глибше, наш брат — де ліпше… Я ж із тих, кого тільки куди-небудь помани у режимний цех на соліднішу зарплату та на спецхарчування…
– Можна подумати, що ти голодний…
– Ні, ситий. Але хочу ще ситішим бути… І хіба один я такий? Людина — звучить гордо? це наш чинодер Лобода звучить гордо? Ха-ха!
Скажи йому: «Ти звучиш гордо», він розрегочеться, вважатиме, що його розігрують…
– А от на заводі він, кажуть, добре починав.
– Отож, починав! Але є така штука — наркотик владолюбства, героїн кар’єризму… Його тільки раз вхопи — і пропав… Жадобою влади — тільки цим його очі й блищать. Рідного батька за кар’єру проміняє, собор отой розвалить, аби тільки на щабель вище піднятись. Ідеали? Чхати йому на твої ідеали! Влади йому, побільше влади! І скільки їх таких…
Сьогодні він начальник цеху, завтра директор, а там уже цілиться сісти на главк. Нащо тобі, чоловіче, той главк? Більше клопотів, швидше інфаркт — і вся пісня! Але ж як воюють! Отам битви — не на життя, а на смерть.
(О. Гончар, 190 слів)
Завдання
Напиши словниковий диктант. Визнач орфограми, назви правила щодо їх написання. Лицедійство, полукіпок, пів’яблука, пестливий, щасливий, скінчивши, щороку, сім’я, вдячністю, ремісник-швець, сьогодні, майор, глибшої, не любив, прадід, Господь, Біблія, письменник, ледве-ледве, матір’ю, миротворчий, соломонів «Оракул», кулька, прибив, предовго, книжка, життя, військовозобов’язаний, плетений, на жаль, з року в рік.