Незахищені з усіх сторін світу
Незахищені з усіх сторін світу, щомиті чекаючи тупотіння кінських копит і ґелґоту ординців, ми тягнулися до науки, маючи за культ не лише силу, а й розум і житейську мудрість. Дочка Ярослава Мудрого, Ганна, ставши жоною французького короля, вчила його грамоти, а знаменита бібліотека Ярослава Мудрого була першою бібліотекою в Східній Європі.
Ми дали людству неповторну архітектуру, дали дивовижні пісні, вишивання, взірці дипломатії і демократії. Княжа жона Ольга правила нами не гірше Святослава. Більшість важливих для держави питань вирішувало народне віче. Козацька військова рада «турнула» з посади не одного поганенького гетьмана, якщо він замахувався на монархічне правління.
І це — задовго до всіх розхвалених нині європейських демократій, у двері яких ми лякливо стукаємо сьогодні: а мо’, відчинять?
Та ми не дали винаходів тортур навіть у найжорстокіші й нелюдські часи історії. Навіть шибениця і паля — не наші винаходи. А гільйотина і кулемет — тим більше. Не забуваймо про це, українці. Ми натомість дали світові «Руську правду» як еталон майбутніх законів, а наш гетьман Пилип Орлик написав конституцію, у якій чи не вперше у світі розподілено владу на різні фаланги, задовго до польської і французької, не кажучи вже про американську.
(За В. Яворівським, 185 слів)
Завдання
Напиши словниковий диктант. Визнач орфограми, назви правила щодо їх написання. Морквяний, об’їхати, попідтинню, блідо-жовтий, де-не-де, батькомати, Москва-ріка, Полтавський бій, Велика Вітчизняна війна, називаєш, переживаєте, будь-що, розчавити, підсипати, плекати, допомагати, батькопродавець, зошита, Харкова, бугу, первинна, вербовий, прискакав, присісти, прізвище, презлий, вокзал, зшити, розрісся, товариства, радістю.