Жар-птиця
Усе було дивовижним: чисте небо, море блакиті, м’яке сонячне світло; перша зелень на деревах, ще недавно похмурих і кострубатих, була схожа на хмари зеленого диму, що ось-ось здійметься догори. Не хотілося сідати ні в автобус, ні в тролейбус, і він пішов пішки, відчуваючи, що його тіло — велика й легка пустка, на яку, очевидно, перетворилася його недавня радість, його піднесеність почуттів. Ніжність, зовсім недавня, тендітна, ще начебто звучала в душі, але це вже були рештки тієї великої, справжньої ніжності, яка частково перетворилася на попіл, частково згасла, а частково її випромінювали спогади.
Колись у дитинстві йому снилися сни: він тримав у руках жар-птицю, а потім, прокинувшись, навіть відчував на долонях дотик золотого, сліпучого пір’я. Здавалось іще деякий час, що він зловив-таки жар-птицю, але тануло останнє марево сну, і приходила до нього сумна впевненість, що ніякої жар-птиці не було, що все це привиділося, але тепер усе начебто відбувалося у зворотному порядку.
Вуличний рух, метушня чи, навпаки, навіть непоспішливість — усе це було осмислене. Оглядаючи вулиці вечірнього міста, він зрозумів: у передчутті ночі люди прагнуть не самотності чи суму — хочуть бути комусь потрібними.
(В. Шевчук, 190 слів)
Завдання
- Напиши словниковий диктант. Визнач орфограми, назви правила їх написання. Зубробізон, сажотрус, коногон, костоправ, життєдайний, краєзнавчий, важкоатлет, нижчезазначений, вищепідписаний, авіазавод, метеоспостереження, триярусний, трьох’ярусний, стодвадцятип’ятиріччя, зроду-віку, більш-менш, щастя-доля, мечі-шаблі, батьки-діти, хліб-сіль.
- Напиши диктант. Перевір його, користуючись даним текстом. Постав оцінку з урахуванням орфографічних та пунктуаційних помилок.