Айстра
Українською мовою айстра — зірка. Подекуди квітку так і називають: не айстрою, а зірочкою. Багато квіток подібні до небесних зірок, і їхні пелюстки розходяться урізнобіч, як промінчики, від золотої середини. Але чому тільки айстру ще називають зірочкою?
А було це так. Дивилася сумна зірка з неба на землю і заздрила усім тим, що сходять, проростають, буяють, квітнуть і пахнуть на земній землі.
«Як там гарно,— думала сумна зірка.— Шумлять гаї, струменять річки, щебечуть пташки, ваблять усіма кольорами квіти. А тут холодно, сумно, зірка від зірки далеко. Тільки й радості, як князенко Місяць пройде по небі». Нудьгувала сумна зірка, а врешті надумала попроситися у свого князенка Місяця на землю. А Місяць сказав: «От коли я стану місяцем серпнем, тоді я багато зірок відпускаю на землю, але застерігаю, що по дорозі до землі не одна зірка згорить. Нелегка дорога до землі, і ще невідомо, як прийме гостей земля».
Але зірочці дуже хотілося на землі рости і цвісти і не самітною, а в купі з іншими квітками. І дочекалась. Багато зірок мчали серпневої ночі разом із сумною зіркою до землі. Невеличкі згоріли не долетівши, інші шубовснули в річки і моря (і там, певно, стали морськими зірками). Сумна зірка зарилася в м’яку грядку, а на ранок зазеленіла, згодом заясніла рожевою айстрою.
(І. Калинець, 190 слів)
Завдання
- Напиши словниковий диктант. Визнач орфограми, назви правила їх правопису. Дизель, консиліум, риторика, дилогія, дивіденд, антивірус, антибіотик, дециметр, Флорида, Вашингтон, цинцинаті, Чикаго, Кембридж, Крит, Гринвіч, Вавилон, Пакистан, Вифлиєм, скипидар, імбир, митрополит, християнство, мирт, єпископ.
- Напиши диктант. Перевір його, користуючись даним текстом. Постав оцінку з урахуванням орфографічних та пунктуаційних помилок.