Минає ніч. Світає…
Минає ніч. Світає. І блідий місяць освітлює зовсім вже іншу картину в степу: іде Катерина і Голик Валерій. Видно, все в них переказано десятки разів і вже не під силу йти далі їм рядом. Навіть краса ночі приймає сумний відтінок і тільки поглиблює муки дівчини. Катерина — молода, через те горе і страждання, які випали на її долю, пригнічують її з величезною силою. Щоб не говорили, а для дівчини в розквіті юності любити і бути любимою — основне прагнення всього її єства. це так само вірно й неминуче, як для похилого віку слабість і прагнення спокою.
Що приніс їй любий в цю ніч? Які квіти, який політ думок і почуттів? У сумній тривозі дивимось ми на нього, подібно до художників, що стоять на самоті перед невдалими своїми творами: на що пішли фарби, полотно і праця?
Важко прочитати на холоднім обличчі Голика, чи судилось йому все життя волочити свої пороки і навіть просуватися з ними вперед і вище, чи ні. Все в нього поки що складається, на жаль, таким чином, що всяка наступна хвилина витискає без сліду минулу хвилину і що жодне явище внутрішнього глибинного змісту не потрясає його.
(О. Довженко, 187 слів)
Завдання
- Напиши словниковий диктант. Визнач орфограми. Назви правила щодо їх написання. Здобич…ю, сіл…ю, суд…я, л…ю, об…иває, без…вучно, поніс…я, невдоволен…я, Гол…андія, Ген…адійович, ан…али, нет…о, ал…о, Шил…ер, віл…а, Мадон…а, ат…естат, Апол…он, ім…ігрант, лимон…ий, буквен…ий, Прус…ія, тон…аж, гостин…ий, невпин…о.
- Напиши диктант. Перевір його, користуючись даним текстом. Постав оцінку з урахуванням орфографічних та пунктуаційних помилок.