Мова і мовлення
Життя людини — це спілкування. Завдяки мові вона збагачується знаннями, уміннями своїх сучасників, засвоює досвід попередніх поколінь.
Ставлення людини до мови свідчить і про її культурний рівень, і про її громадянськість. Інакше й бути не може, бо мова втілює в собі духовні скарби народу, тому її вивчення, заглиблення в потаємне значення слова і прагнення до розширення та вдосконалення мовних ресурсів свідчать про небайдужість людини до минулого, сучасного і майбутнього того народу, який її породив. Через мову пізнається людина, виявляється її моральне обличчя, суспільні та естетичні ідеали. Сама по собі мова не може бути ні поганою, ні гарною. А от мовлення — інша річ.
Інтелігентне мовлення передбачає погляд на мову як творчу практику окремих людей, які, спілкуючись між собою, зберігають у ній культуру попередніх поколінь і розвивають її відповідно до надбань цивілізації.
Інтелігентне мовлення — це чуття мови, націленість на самовдосконалення, внутрішнє прагнення до знань, краси, етики поведінки, манери ввічливої розмови. Якщо ми говоримо, що в мові відбито характер народу, його психічний склад, побут, історію, то в мовленні виявляється в усіх своїх барвниках конкретна людина.
Духовна спадщина українського народу цінна й багата. Соціальне й індивідуальне в мові нерозривні, як невіддільна доля народу.
(З журналу, 192 слова)
Завдання
- Напиши словниковий диктант. Визнач орфограми, назви правила щодо їх написання. Пристрасний, проїзний, випускний, верескнути, обласний, свиснути, перехресний, пісний, пискнути, шелеснути, шістнадцять, радісний, бризнути, гігантський, студентський, персні, корисливий, передвісник, учасник, безвиїзно, швидкісний, буревісник, улесливий, власний, совісний, жалісливий, злісний, прихвосні, навмисне, надкісниця, захисний, кістлявий, пестливий, хвастливий, хвастнути, хворостняк, тоскно, компостний, форпостний, аванпостний, шістсот, контрастний.
- Напиши диктант. Перевір його, користуючись даним текстом. Постав оцінку з урахуванням орфографічних та пунктуаційних помилок.