Березень
У кожного з нас своя улюблена пора року. І все ж одна з них навіює особливу радість. Мова, як ви здогадалися, йде про весну.
Перший весняний місяць нерідко вважають господарем полів та лісів. Довкола вже зникли снігові кучугури, заярілі під парким сонцем цятки талої води, на пагорбах почала тужавіти земля, прокльовуючись ранньою травичкою. Понад вікнами, ощасливлені пробудженням природи, радісно попискують синички, а табунці горобців, зібравшись у ватаги, з’ясовують свої стосунки.
Березень — найочікуваніший місяць селянина. Впродовж усієї зими він жив надією про час, коли земля прокинеться од зимової сплячки і можна буде, вдихнувши на повні груди теплого повітря, прокласти першу борозну. Дбайливі господарі вже напоготові: полагоджено вози, чекають свого застосування підвішені під стріхою плуги й борони, приготовлена в лантухах посівна яровина.
Першими ознаками приходу весни вважався посвист байбака. Удосталь виспавшись за довгу зиму, звірок, відчувши тепле проміння весняного сонця, вилазив з нірки, ставав на задні лапки і, нашорошивши вушка та піднявши вгору писок, голосисто сповідав про прихід весни.
Другою прикметою приходу весни був приліт з теплих країв вівсянок — найперших перелітних птахів.
І все ж остаточним, а відтак і справжнім утвердженням весни вважалося Благовіщення, котре припадає на 25 березня за старим стилем.
(За Л. Скуратівським, 190 слів)
Завдання
- Напиши словниковий диктант. Визнач орфограми, назви правила щодо їх написання. Прокльовуючись, ранній, ощасливлені, пробудження, радісний, березень, впродовж, напоготові, нашорошивши, вгору, утвердження, Благовіщення, на чолі, вечеря, чотирнадцять, безвість, грушевий, збуджено, краєчок, річечка, присвячено, Одещина, вужчий, дорожче, придорожній, Сирія, преподобний, кишеня, представництво, морквяний.
- Напиши диктант. Перевір його, користуючись даним текстом. Постав оцінку з урахуванням орфографічних та пунктуаційних помилок.