Яготинський парк
Глуха доріжка між заростями глоду й ліщини, як мовиться, вовча стежка, вивела до широчезного озера, і Тарас попростував берегом до парку, де вони кілька місяців тому йшли з Капністом по алеї і вперше зустріли княжну Варвару.
Парк був той і не той — настільки змінила його осінь, як змінюють і людину пори життя. Тоді було літо, липень, все довкола квітло, буяло, промінилось барвами, навіть тіні були як тіні — густі й соковиті, навіть спека видавалась приємною — лоскітливо-збудливою та запашною.
А зараз стояла осінь, і парк хоч по-своєму був мальовничо гарний, проте якась глибинна туга, скорбна покірність, приреченість відчувалася в тій хворобливо-бляклій красі.
Від найменшого подиху знадозерного вітерця з потемнілих гілок дерев рясно сипалось жовтогаряче листя, кружляло, шурхотіло, влягаючись на прохололу землю, і в тому шереху вчувалося вже щось неживе, задубіло-мертвотне.
Ось і та алея, де колись його застукала несамовита злива, з розлогим гучним громом, сліпучими сполохами блискавок на все небо, з пружними струменями дощу. Та він любив грозу й ніколи не ховався од неї — звеселіло брів по теплих ляпотливих калюжах, пройнявшись зненацька наївними споминами далекого голоштанного дитинства…
А тепер ступав звільна, замислено, віддалено прислухаючись до металевого дзвону листя під ногами, до того неживого шурхоту, що тоскно відлунював у серці.
(В. Дарда, 197 слів)
Яготинський парк – маєток Кирила Розумовського, у м. Яготин.
Завдання
- Напишіть словниковий диктант. Визначте орфограми, назвіть правила щодо їх написання. Гігант, титан, візаж, ритуал, дизайн, комікс, кандидат, санскрит, оптика, режим, колорит, зеніт, жирафа, бізнес, комплімент, корифей, каса, клас, алея, колона, мадонна, ванна, панно.
- Напишітьдиктант. Перевірте його, користуючись даним текстом. Поставте оцінку з урахуванням орфографічних та пунктуаційних помилок.