Вогнища червоних горобин
Осінь обпалила лісисті схили. На фоні вічнозеленого оксамиту — жовто-багряний гай. Яскраво горять факели осик і кетяги калини. Щедра на врожай і горобина.
Наші бережанські ліси чудові в будь-яку пору року. Та нині про них краще не скажеш, точніше не добереш слів, ніж слова великого поета — «очей зачарування».
Можна не помітити боровика, прикритого листом, не побачити чогось іншого. Та не можна пройти повз павутиння. Одні павуки змайстрували сітки, другі примудрилися сплести мереживо, треті повісили щось на зразок пташиних кліток, розставили шатра, натягнули поміж деревами гамаки. І все це всіяне міріадами росинок-намистин!
В’яне ліс. Перефарбувалась, пожовкла зелень. Від гілки берези відірвався і полетів золотий лист. Падаючи, він довго кружляв, намагаючись примоститися на шапку гриба. А збирачі, ніби на палубі, ходили під яскравими вітрилами дерев. Під ногами шурхотіло опале листя. Жовтим килимом застелені несходжені стежки лісових хащ, віє руда заметіль, лякаючи зайців.
Останні квіти погойдуються під вітром, ніби все ще сподіваючись на ласку сонця. В глухому лісовому куточку нам зустрілася яблунька-дичка, що витягнулась метрів на вісім угору. Влітку вона гула своєю кроною, буяла в зеленому кипінні, а тепер почорніла, змарніла. З першим приморозком обпали з неї яблучка, перемерзли, на смак кисло-солодкі.
(З газети, 187 слів)
Завдання
- Напиши словниковий диктант. Визнач орфограми, назви правила щодо їх написання. Безвітряний, розгін, бездонний, безцінний, безшерстий, розгін, бездонний, безцінний, жувати, безсніжжя, черезплічник (рюкзак), безкраїй, розчин, безсилий, безхаття, безхліб’я, черезсідельник, зберегти, склеїти, зчепити, спрямувати, молотити, змастити, сфотографувати, створити, стурбувати, зіскочити, зотліти, зігріти.
- Напиши диктант. Перевір його, користуючись даним текстом. Постав оцінку з урахуванням орфографічних та пунктуаційних помилок.