Диктант №372

Ідемо до Шевченка

Поет гаряче любив свою Кирилівку, її природу, невеликий батьківський садок. Злиденне життя кирилівських селян спонукало їх до бунтів та непокори поміщикам. Приїзди в село Тараса зміцнювали ці настрої.

На початку ХХ століття передові селяни по-новому бачили шляхи свого визволення. Кирилівський селянин Іван Могильний разом з іншими агітаторами — онуками Тараса по братах Микиті й Йосипу — Митрофаном Шевченком, Тимофієм Шевченком, Варфоломієм Ковтуном таємно читали у місцевій школі революційну літературу.

П’ять онуків Тараса Шевченка брали участь у подіях першої буржуазно-демократичної революції в Росії, деякі з них загинули на її барикадах. Роки не віддаляють народ від Кобзаря. Тарасові твори читали в хатах при світлі тьмяного каганця, їх вчили напам’ять, читали на зібраннях. У 1914 р. земляки і родичі поета, порушивши заборону, зібралися на 100-річчя від дня народження Тараса Шевченка. На садибі брата Йосипа посадили на пам’ять дубок, а на місці хати батьків поклали жорновий камінь з написом.

Такими були перші «пам’ятники» Кобзареві на його рідній землі!

Рішенням ЮНЕСКО 175-річчя великого поета-революціонера у 1989 р. відзначав увесь світ. Тарас Шевченко утвердив своїм стражданням і боротьбою одну з найбільших слов’янських культур, одну з найрозвиненіших на сьогодні мов світу.

(За В. Бойченком, 182 слова)

Завдання

  1. Напиши словниковий диктант. Визнач орфограми, назви правила щодо їх написання. Гаряче, Кирилівка, невеликий, батьківський, злиденне, спонукати, непокора, століття, по-новому, визволення, п’ять, онук, участь, буржуазно-демократична, деякі, віддаляти, Кобзар, тьмяний, напам’ять, зібрання, тихоплинний, полум’я, серце, Україна, з-під, сьогодні, ступати, Петербурзька Академія.
  2. Напиши диктант. Перевір його, користуючись даним текстом. Постав оцінку з урахуванням орфографічних та пунктуаційних помилок.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *