Місто Ічня на Чернігівщині…
Місто Ічня на Чернігівщині, де я народився, одне з кращих містечок на Україні. Уже багато минуло років, як я вимандрував з нього, проте ще й тепер я часто з вдячністю згадую ічнянські поля та ліси, стави між садами, навіть бур’яни. Осталась у пам’ятку моєму Ічня ще своїми піснями та напрочуд хорошими голосами.
Батько мій, козак Василь Панасенко, був ремісник-швець, обслуговував він більше сусідні глухі села, де, як відомо, до шевців ставили одну вимогу: щоб чоботи не були тісні і міцні були. Влітку, в жнива, вся сім’я виходила на заробітки — жати за сніп чуже. Мати наймала щороку грядку на городину. Хата була стара, напівзруйнована. У цій хаті ми й жили якось великою сім’єю (вісім душ). Хоч наша родина дуже бідна, проте в хаті було життя тихе, лагідне.
В Ічні школа була п’ятирічна. Записався я в неї боязким, сором’язливим, непомітним хлопчиком, кінчав — кращим учнем. Скінчивши школу, я як кращий учень залишився при ній же на два роки стипендіатом — мав за цей час підготуватись до іспитів в учительську семінарію…
Шістнадцяти років я поступив в Коростишівську вчительську семінарію, дев’ятнадцяти скінчив її і пішов на вчителювання.
(За С. Васильченком, 184 слова)
Завдання
- Уважно прочитай, поясни орфограми і пунктограми, повтори правила їх правопису.
- Напиши словниковий диктант. Визнач орфограми, назви правила щодо їх написання. Прибіг, презлий, призьба, піддати, фінка, пам’ять, знання, маючи, матимеш, істинність, підтверджують, обласний, хустці, гальці, галці, сивина, Горький Максим, машиністові Драчу, Харківський державний інститут, харківські театри та музеї, сузір’я Великої Ведмедиці, лисичка-сестричка, нігті.
- Напиши диктант. Перевір його, користуючись даним текстом. Постав оцінку з урахуванням орфографічних та пунктуаційних помилок.