Диктант №374

Літописці козацької слави

А прославили козака простолюдні художники.

Обабіч славного Дніпра, по старезних козацьких та селянських хатах, на кленових та дубових полотнищах дверей, на кахляних грубах, на кованих скринях, на мальованих олійними фарбами полотнах, навіть на липових колодах вуликів частенько можна було бачити розмаїті портрети козака Мамая, і тисячі відмін його обличчя з новими раз по раз подробицями, з новими підписами, які вільно трактували діяння і вдачу героя, тисячі сюжетів, що підносили в народі славу козака.

Ще хлопцем їздив я до Катеринослава (як звали тоді Дніпропетровськ), щоб розпитати про Мамая в Дмитра Івановича Яворницького, невсипущого шукача запорозької старовини, найвизначнішого історика Січі, що написав з десяток томів, присвячених історії Війська Запорозького, збирача пісень, казок та приказок, мовознавця, етнографа і драматурга, автора історичних повістей та оповідань, професора і академіка, котрий був другом і товаришем Іллі Юхимовича Рєпіна. Дмитро Іванович допомагав колись великому російському художникові шукати в селах понад Дніпром типи й характери для його майбутньої картини «Запорожці пишуть листа султанові». Він позував художникові задля образу писаря.

Рєпін любовно схороняв десятки етюдів до тих самих «Запорожців», які тоді бачив у його музеї.

(О. Ільченко, 176 слів)

Завдання

  1. Уважно прочитай, поясни орфограми і пунктограми, повтори правила їх правопису.
  2. Напиши словниковий диктант. Визнач орфограми, назви правила щодо їх написання. Александров, Бестужев, Єлізаров, Єршов, Бердяєв, Афанасьєв, Зінов’єв, Медведєв, Менделєєв, Плещеєв, Писарев, Муромцев, Лєсков, Потєхін, Рєпін, Рєдін, Звєрев, Соловйов, Муравйов, Артемов, Федоров, Семенов, Тьоркін, Ковальов, Лихачов, Горбачов, Щипачов, Пугачов, Гагарін, Ігнатов, Воїнов, Гур’їн, Ільїн, Гаршин, Чичибабін, Пущин, Глінка, Виноградов, Данилов, Борисов, Кирилов, Нікітін, Ніколаєв, Філіппов, Голиков, Новиков, Григорович, Голицин, Пришвін, Аляб’єв, Прокоф’єв, Рум’янцев, Дьяков, Панкратьєв, Ільюшин, Горова, Крайня, Донськой, Лановой, Береговой, Полевой, Толстой.
  3. Напиши диктант. Перевір його, користуючись даним текстом. Постав оцінку з урахуванням орфографічних та пунктуаційних помилок.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *