Народився, щоб осяяти Україну
Серед великих світочів духу, яких дали людській цивілізації народи нашої країни, одне з найперших місць належить геніальному синові України Тарасові Шевченку. Сто сімдесят років виповнилося від дня народження цього титана мислі і слова, революційного Прометея, провісника «сім’ї вольної, нової», співця вселюдського єднання. Таким живе Тарас у глибині наших сердець, саме таким сьогодні йде по звированій, бентежній, жадаючій миру планеті.
У темній від горя кріпацькій хаті він народився, щоб осяяти всю Україну! Щоб стати тим, у кому найповніше виявив себе творчий геній українського народу.
Поетову з’яву на світ доля зустріла з панським канчуком у руці, і мала вона колір жандармських мундирів, пашіла мертвотним вогнем далеких пустель, та все ж і в битві із, здавалось би, всемогутньою долею поет вийшов переможцем; із безодні відчаю і страждань він піднявся над світом, високочолий, виславши вперед, до нащадків, своїх вірних гінців — любов і крилату надію!
Шевченко довів, що не кожна галузка верби йде на шпіцрутени; посаджена навіть у пустелі, вона може дати початок садам для майбутнього.
Все, до чого доторкався Шевченків геній, набувало здатність рости й плодоносити.
(Із журналу, 174 слова)
Завдання
- Уважно прочитай, поясни підкреслені орфограми, повтори правила їх правопису.
- Напиши словниковий диктант. Визнач орфограми, назви правила щодо їх написання. Прямо протилежний, всесвітньо-історичний, солоно-кислий, ексчемпіон, лейб-медик, зметений, благословення, несказаний, несказанний, лебедонька, глибінь, хлопчисько, відкрити, обхопити, схилити, присипати, прегарно, фойє, кольє, колібрі, конфетті, Прикаспійська низовина, Національний банк України, по-моєму, Біла церква, листопада, циркуля, стола.
- Напиши диктант. Перевір його, користуючись даним текстом. Постав оцінку з урахуванням орфографічних та пунктуаційних помилок.