У Журавці панський двір…
У Журавці панський двір стояв край села над ставком. Просторий панський дім виступав однією половиною в широкий двір, а другою ховався в розкішний старий садок. Високий частокіл йшов од самих воріт до дому й одділяв широкий чистий двір од садка. На подвір’ї стояли рядками надвірні хати для челяді, возовня, стайня, льодовня, птичники й якісь невеличкі не то хатки, не то повітки, чисто обмазані білою глиною. Здоровий садок слався зеленими хвилями за домом нагору, скільки можна було скинути оком. В старому садку зеленіла соковита трава.
Вишні, черешні, груші, сливи-угорки, тернослив, терен та дерен — все росло густими купами. Подекуди, на крутих горбах, було видно неначе здорові гнізда з густих вишень та терносливу. Коло самого дому, під вікнами, росли кущі жовтої акації, купи мальви. Густий рядок розкішних верб та акації, неначе товста зелена гірлянда, обхоплював панський двір та садок скрізь понад вулицею, поза великим током, поза довгими мурованими воловнями, кошарами та стайнями.
В тому домі жив професор Станіслав Ястшембський. Його батько колись мав свої села, але жиди так заплутали пана, що він мусив продати села, ледве виплутався з довгів і вмер.
(І. С. Нечуй-Левицький, 180 слів)
Завдання
- Уважно прочитай, поясни орфограми і пунктограми, повтори правила їх правопису.
- Запиши прізвища українською мовою. Визнач орфограми, назви правила щодо їх написання. Чичиков, Советский, Масарик, Балашов, Челноков, Филиппов, Муромцев, Стоич, Ветлугин, Толстой, Горький, Марьин, Чистов, Щипачёв,Семёркин.
- Напиши диктант. Перевір його, користуючись даним текстом. Поставоцінку з урахуванням орфографічних та пунктуаційних помилок.