Диктант №379

Оселя

Далеко за межами України відоме народне глиняне житло українських селян.

У багатьох селах будували хати-мазанки. По периметру будівлі в землю спочатку закопували стовпи — «сохи». Між ними набивалися вертикально кілки, які перепліталися лозою або перевеслами соломи (інколи очеретом). Коли каркас був готовий, кликали родичів, сусідів для першої мазки «під кулаки» — глину, перемішану з соломою, забивали кулаками в пліт. Через тиждень — друга мазка. Вона називалася «під пальці» — глину з половою вдавлювали і розрівнювали пальцями. Для третьої — «гладкої» — мазки в глину додавали полову. Була ще і четверта мазка — «віхтювання»: ганчіркою-віхтем розмивали стіни, наносячи на них тонким шаром якісну глину певного сорту. Для утеплення хат внизу робили низькі і високі (іноді аж під вікна) виступи — призьби, їх виплітали з лози і набивали глиною.

Нарешті наступала черга даху. це основний елемент житла. На Україні частіше робили чотирисхилі дахи. Для покриття використовували житню солому і очерет. Часто дахи робили з виносом. Хати білили ззовні й усередині. Вікна і двері часто обводили червоною глиною, призьбу також фарбували у червоний колір. Ні звір, ні лиха людина, ні хвороба вже не могли поникнути в житло через ці вогняні кільця.

(За В. Супруненком, 171 слово)

Завдання

  1. Напиши словниковий диктант. Визнач орфограми, назви правилащодо їх написання. Поема…балада, дівчина…красуня, Сапун…гора, заєць…русак, рак…пустельник, сестри…жалібниці, художник…пейзажист, тваринка…ласка,хлопець…стрибунець, Іванко…баяніст, польовий…хвощ, грузинка…дівчина, гриби…дощовики, жар…птиця.
  2. Напиши диктант. Перевір його, користуючись даним текстом. Постав оцінку з урахуванням орфографічних та пунктуаційних помилок.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *