Диктант №380

Гончарі

Не боги знаходили і добували глину, тим більше не вони ліпили і випалювали горщики. Загальні гончарні форми брали початок ще з часів Київської Русі й навіть раніше. Проте кожний тип гончарних виробів мав свої особливості, які були зумовлені і місцевими традиціями, і сортом глини, і майстерністю гончара.

Тільки спеціалісти могли розібратися у сортах глини. Скажімо, полтавські гончарі розрізняли «піскувату» — піщанисту вогнетривку глину, «сипець» — сильно піщанисту глину, «жорстку» — крупнозернисту глину, «наглинок» — жовтувато-зелену глейку глину. Гончарі використовували глину в чистому вигляді, а також у різноманітних сумішах. Глину привозили з «глинища» і зберігали на подвір’ї. Чим довше вона там лежала, тим краще. Замішану, як тісто, глину били веслами, колотили дерев’яними молотками — «довбнями», стругали спеціальними «стругами», зробленими з уламків кіс або різали дротом. Після цього глину розкачували у різної довжини ковбаски.

Від них гончар відщипував шматочки і обробляв спочатку на ручному, а пізніше на важкому ножному гончарному крузі. Після обробки вироби сушили на подвір’ї або в домашній печі. Вироби у піч ставили рядами, між якими були переділки. Необхідно було стежити за температурою. Вистигали вироби під пічним склепінням.

(За В. Супруненком, 181 слово)

Завдання

  1. Напиши словниковий диктант. Визнач орфограми. Назви правила щодо їх написання. (Вельми)шановний, кисло(молочний), світло(русий), теле(установки), шести(гранник), міськ(рада), пів’(яблука), дит’(ясла), пів(Європи), (Південно)Східна Азія, лісо(насадження), з (діда)прадіда, біло(сніжний), перший(ліпший), івано(франківський).
  2. Напиши диктант. Перевір його, користуючись даним текстом. Постав оцінку з урахуванням орфографічних та пунктуаційних помилок.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *