Диктант №465

Диктант №465

Полотняні пам’ятки України

Полотняні пам’ятки України – рушники – завжди супроводить постійний епітет «чисті». Це означає не лише те, що вони самі мають зберігатися в чистоті та берегти в ній людське тіло. Чисті рушники насамперед є відповідниками чистоти духовної, символами високих етичних і естетичних ідеалів.

Видовжені прямокутники рушників за формою нагадують поля, дороги. Засіяні зерном орнаментів, вони певною мірою і є символами доріг. Ними вітають гостей, їх дарують на згадку. Дівчата, готуючись у дорогу до нового життя, подають рушники старостам. Рушниками проводжають і в останню путь. Складені, сховані чи пов’язані, вони оберігали тіло й душу людини, здоров’я тварин, урожайність рослин.

За формою рушник схожий на головні убори, які ще за часів Київської Русі жінки та дівчата чіпляли на дерева й кущі під час велелюдних річних свят на честь першоджерел життя.

Як деталь святкового вбрання українок рушник використовували під час важливих подій родинного життя, наприклад, на весіллі, коли змінювався життєвий статус жінки.

На стінах жител рушник найчастіше набуває форми трикутника, вістрям спрямованого догори – тобто до неба, до Божества.

(162 слова) За С. Китовою

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *