Диктант №501

Диктант ''Хто ж винайшов кінематограф?'' з проекту «Гордість України », канал 24 (168 слів)

Хто ж винайшов кінематограф?

Відомо, що брати Люм’єр — винахідники кінематографа. Їхніх заслуг ми не будемо применшувати, проте мусимо знати ще й ім’я Йосипа Тимченка, який винайшов кіно раніше від відомих французів.

Восени 1893 року в Одесі, у готелі «Франція», що на розі Дерибасівської та Колодязного провулку, відбулася безпрецедентна подія: Йосип Тимченко, харків’янин за походженням, улаштував публічну демонстрацію фільмів «Вершник» і «Метальник списа», знятих кінескопом на іподромі.

У ті часи слова «кіно» не існувало, тож місцева газета «Одеський листок» захоплено писала про відкриття художньої виставки «живих» фотографій, які приводить у дію електрична машина. Цією машиною якраз і був перший кінескоп. Це сталося за два роки до появи кінематографа в Західній Європі, коли наприкінці 1895 року французи Луї та Огюст Люм’єр у Парижі влаштували для містян кіносеанс із п’яти короткометражок.

Перших глядачів дивувало, по-перше, наскільки геніально простим був пристрій, а по-друге, що Тимченко не мав жодної спеціальної освіти. Він, син кріпака, навчався лише в механічних майстернях Харківського університету.

На жаль, історія з кінескопом так нічим і не закінчилася. Винахідникові подякували, але апарат не запатентували.

3 проекту «Гордість України », канал 24 (168 слів)

 

Тимченко Йосип Андрійович (15 квітня 1852, с. Окіп, Харківська губернія, Російська імперія — 20 травня 1924, Одеса) — український механік-винахідник, винайшов кіноапарат за два роки до братів Люм’єр.

Народився 15 квітня 1852 року в селі Окіп Харківської губернії, у родині селянина-кріпака. Навчався у механічних майстернях Харківського університету.

3 1880 року керував механічними майстернями Новоросійського університету (Одеса) (був головним механіком університету).

Автор багатьох оригінальних винаходів — передусім автоматичних метеорологічних, фізичних і астрономічних приладів, деякі з яких неодноразово були відзначені золотими та срібними медалями на світових виставках.

Брав участь у створенні першої моделі автоматичної телефонної станції Фрейденберга.

Влітку 1893 року (за два роки до відкриття братів Люм’єр) — разом з фізиком М. Любимовим розробив скачковий механізм «слимак», який було використано для удосконалення стробоскопу. Принцип дії цього механізму став основою для нового апарату «кінескопу», у створенні якого брав участь винахідник Михайло Фрейденберг.

У листопаді 1893 року в одеському готелі «Франція» (на розі вул. Дерибасівської та Колодязного провулку) відбулася публічна демонстрація двох кінофільмів, знятих «кінескопом» на Одеському іподромі: «Вершник» та «Метальник списа».

У січні 1894 року на IX з’їзді дослідників природи та лікарів Російської імперії Тимченко за допомогою свого апарату демонстрував зображення на екрані. Учасники з’їзду схвально сприйняли апарат Тимченка й висловили подяку винахіднику.

Це сталося за рік до появи комерційного кінематографу в Західній Європі. Таким чином Йосип Тимченко випередив західноєвропейських винахідників Л.Люм’єра, Ж.Демені, С.Складовського. Але його апарат ніколи не був запатентований.

«Кінескоп» Й.Тимченка досі зберігається в запасниках Політехнічного музею в Москві.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *