Заповідна Царичанщина
Коли стоїш над урочищем Лелія, неподалік райцентру Царичанки, перехоплює дух. Трьохсотлітні оборонні вали, споруджені ще запорізькими козаками на перепону нападникам, поросли степовими травами й перетворилися на мальовничі кручі. Унизу розкинувся дубовий гай. Місцеві жителі кажуть, що ця місцина багата на рослини, які занесено до Червоної книги.
Під самим райцентром, посеред степу, є дивовижна гора Ка-литва. Кажуть, то скупчення породи, принесеної сюди здалеку потужним льодовиком мільйони років тому. Ентузіасти засадили гору гектарами акації, перетворивши пам’ятку природи на пам’ятник людському завзяттю.
А поблизу села Гупалівки, на берегах річечки Заплавки, розкинувся заповідний парк, один із найбільших в Україні.
Ще одна заповідна територія Царичанщини створена не природою, а людьми. Це береги штучного водного каналу, який через забруднення тепер перетворено на рекреаційну зону. Місцеві ентузіасти зарибнили канал. Мальки риби, випущені у воду, уже повиїдали бруд і водорості в майже п’ятидесятикілометровій зоні. Вода знову чиста, приваблює відпочивальників і рибалок.
На Царичаніцині мріють про створення великого національного ландшафтного парку вздовж Орелі — річки, яку колись уважали найчистішою в Європі.
За Ю. Рацибарською (161 слово)
Урочище «Лелія» — комплексна пам’ятка природи загальнодержавного значення в Україні. Об’єкт природно-заповідного фонду Дніпропетровської області.
Розташована в межах Царичанського району Дніпропетровської області, на північ від села Турове.
Площа 30 га. Створена в 1975 році. Керівна організація: Царичанська райдержадміністрація.
Охороняється степова ділянка з різнотравно-типчаково-ковиловою рослинністю на правобережжі Орілі. Ділянка розташована на природному пагорбі (місцева назва — Гелея, Гілея) та залишках укріпленої лінії, зведеної у XVIII ст. Трав’яний покрив утворюють костриця валлійська (типчак), стоколос прибережний, а також ковила Лессінга, занесена до Червоної книги України. У заплаві Орілі — лісова й лучно-болотна рослинність.
З тварин водяться заєць, куниця кам’яна, ласиця. Багато птахів.