Острог
Незважаючи на те що місту понад дев’ятсот років, головні події, які назавжди закарбувалися золотими літерами в історії України, відбувалися кілька століть тому. Вони пов’язані з династією князів Острозьких, завдяки яким Острог на якийсь час став центром культури й освіти всієї країни. Цей факт підтверджують і багато архітектурних пам’яток, які дійшли до нашого часу.
Архітектурною домінантою міста є замок князів Острозьких, а точніше те, що від нього залишилося. Твердиня збудована на невисокому пагорбі й займає невелику овальну ділянку. Нині вона казково виринає з пишних верб, які ростуть навколо.
Особливе місце з-поміж давніх споруд посідає Луцька надбрамна башта, яка протягом багатьох років була важливим захисним пунктом із заходу, з боку Луцька. Нині в приміщенні башти працює музей, у якому зберігаються давні унікальні книги, виготовлені в Острозі.
Якщо вести розмову про місто, не можна не згадати про його символ — Острозьку академію. Це перший вищий навчальний заклад у всій Східній Європі. Разом із відкриттям академії князь Острозький заснував першу в Україні друкарню. Саме тут вийшов у світ перший український підручник «Буквар», надрукований Іваном Федоровим.
За М. Мельниченко (170 слів)
Острог — місто обласного значення (з 1995 року) в Україні, центр Острозького району Рівненської області. Розміщене за 16 км від залізничної станції Острог на лінії Здолбунів — Шепетівка, 47 км від міста Рівного та за 3,2 км від Хмельницької атомної електростанції. Відоме з 1100 року. 1585 р. місто отримало Магдебурзьке право.