Яблуневе диво Сумщини
У місті Кролевці, що на Сумщині, росте яблуня-колонія. Чому так називають це дерево? Чому саме до нього виявляють інтерес не тільки українці, а й гості з-за кордону?
Цій яблуні двісті двадцять років, вона має сім стовбурів і десятки вкорінених гілок. Коли стовбур відмирає, його віти опускаються та приростають до землі. Раз на рік плодоносить ліва половина дерева, а наступного року — права.
1959 року, коли неподалік яблуні будували школу, знайшли надмогильну плиту князя Мещерського й перенесли під дерево. Через покручені стовбури місцеві жителі називають яблуню «крученою», увгокаючи, що дерево сумує за князем, тому й гнеться до плити.
Думали, що колонія випромінює негатив, але біоенергетики довели, що її енергія омолоджує людей. Після цього місцеві жителі влаштували паломництво до дерева: кожний хотів поласувати молодильними плодами. «Наукового пояснення феномену яблуні-колонії немає, — стверджує директор станції юннатів Юрій Корбан і додає: — Багато років ентузіасти намагаються виростити яблуню з пагонів і насіння колонії, але виростають звичайні дерева».
З 1998 року яблуню-колонію охороняє закон, адже це диво указом Президента України внесено до пам’яток природи загальнодержавного значення.
За Г. Гнипом (168 слів)
Яблуня-колонія — ботанічна пам’ятка природи загальнодержавного значення в Україні. Особливий, унікальний об’єкт природно-заповідного фонду Сумської області.
За легендою, дерево має понад 220 років, тому що посадив його нібито садівник князя Мещерського, що колись жив і був похований в Андріївці. Місцеві жителі назвали диво-яблуню «колонією». Квітує вона щороку, але щоразу плодоносить тільки одна її половина, а друга частина відпочиває. Яблука на смак — солодкі і терпкі.
У місцевих жителів існує повір’я, що ця яблуня розмножується, як кущ аґрусу або смородини через те, що кілька століть тому на неї хтось наклав прокляття.